NDB LW radio MW radio SW radio MW/SW Services FM radio FM scan DAB radio Kalendář akcí Co je to UTC? Hláskovací tabulky PrefixyÚvod

Morseova abecedaA.-    B-...
C-.-.    D-..
E.    F..-.
G--.    H....
I..    J.---
K-.-    L.-..
M--    N-.
O---    P.--.
Q--.-    R.-.
S...    T-
U..-    V...-
W.--    X-..-
Y-.--    Z--..
1.----    2..---
3...--    4....-
5.....    6-....
7--...    8---..
9----.    0-----
. (tečka).-.-.-    , (čárka)--..--
; (středník)-.-.-.    ?..--..
/-..-.    =-...-
+.-.-.    (-.--.
)-.--.-    &.-...
:---...    - (pomlčka)-....-
_ (podtržítko)..--.-    ".-..-.
$...-..-    @.--.-.     Níže je uvedena pomocná tabulka, která usnadňuje čtení znaků Morseovy abecedy. Šedá políčka tabulky označují tečku, bílá políčka tabulky označují čárku. Při luštění pak čteme v tabulce zleva doprava:
     například .--- - první je tečka, to znamená první šedivé pole v prvním sloupci tabulky, další tři znaky jsou čárka, tedy najdeme ve stejném řádku bílá políčka ve druhém a třetím a čtvrtém sloupci. Pokud jsme to dělali správně, dopracovali jsme se k písmenu J.
     Další příklad -.. - první je čárka, to znamená první bílé pole v prvním sloupci tabulky, další dva znaky jsou tečka, tedy najdeme ve stejném řádku šedivá políčka ve druhém a třetím sloupci. Pokud jsme to dělali správně, dopracovali jsme se k písmenu D.
     A ještě jeden příklad .--. - první je tečka, to znamená první šedivé pole v prvním sloupci tabulky, další dva znaky jsou čárka, tedy najdeme ve stejném řádku bílá políčka ve druhém a třetím sloupci a poslední znak je tečka, takže najedeme bílé políčko ve čtrtém sloupci. Pokud jsme to dělali správně, dopracovali jsme se k písmenu P.

Pomůcka pro snažší přečtení Morseovy abecedy


Morseova abeceda Humor Kontakt DX Summit Výškový profil Vyhlášky a zákony